Отборът на Дунав се пребори за реми 1:1 при гостуването си срещу Локомотив Пловдив в първия кръг от плейофите в група Б от втората осмица на Първа лига. Играчите на Людмил Киров се възползваха максимално от неголемия си брой чисти ситуации, за да вземат точка в помощ на собствената им кауза – осигуряване на минимум 3-ото място.

Играч на мача: Исмаил Иса

Локомотив Пд определено трябва да съжалява повече, че не успя задържи резултата 1:0 на почивката след попадението на Ален Ожболт. През второто полувреме друго попадение за домакините – дело на Стивън Езе – беше отменено заради засада, като ситуацията не беше кристално ясна. Резултатът всъщност не беше единствената лоша новина за пловдивчани, които в хода на мача загубиха титулярния си вратар Мартин Луков. Дунав също не се размина без жертви, като след почивката заради контузия играта напусна авторът на изравнителния гол Исмаил Иса.

Ожболт предупреди Етър: Ще бъдем силни във вторник

Людмил Киров: Искам да виждам играчите си да лудеят

Акрапович: Съдията ни попречи, не подценяваме никого

Исмаил Иса: За Дунав предстоят много по-важни мачове

Резултатът оставя „железнирачите” на 3 точки – 36 спрямо 33 – пред втория Славия, който в неделя приема Септември София. Септемврийци и Дунав имат по 21 точки.

Първите 20 минути на срещата могат да бъдат описани единствено като достойни за забрава. Домакините действаха твърде бавно и мудно, а също и с много неточни подавания в миговете, когато опитваха да изострят ситуацията. Дунав не се свенеше да се прибере изцяло в половината си, като дори единственият централен нападател Исмаил Иса често се задържаше зад централния кръг.

Териториалната доминация на „смърфовете” за първи път оказа влияние в 23-ата минута. Бирсент Карагарен с пас между крайния и единия от централния защитник на гостите намери Ален Ожболт отдясно в наказателното поле. Словенецът ефектно финтира Мартин Ковачев с първото си докосване и макар да бе застигнат от Илия Мунин, намери начин да продължи с дрибъл във вратарското поле. Оттам той потърси единственото възможно решение – шут с много сила в близкия горен ъгъл – и разтресе външната страна на мрежата.

Пет минути по-късно именно Ожболт бе човекът, който откри с красив гол. В известна степен първият точен изстрел в срещата си заслужаваше чакането, защото фланговият футболист на пловдивчани посрещна с директен шут топката, която дойде при него след блокиран шут на Бахтич. Големия брой защитници в сини екипи затрудни видимостта на Макенджиев, който дори и в по-благоприятна ситуация трудно би се намесил – 1:0.

В 35-ата минута домакините получиха сериозен удар. Вратарят Мартин Луков даде ясни индикации, че изпитва болки в гърба. След оказаната медицинска помощ той направи опит да продължи, но това не беше възможно и така ветеранът Илко Пиргов записа първо участие в първенството през сезон 2018/2019.

Именно той беше човекът, който трябваше да вади топката от мрежата в продължението към първата част. Дунав на практика реализира с първата си наистина опасна атака. Фирцулеску много добре с диагонален пас по тревата намери Божидар Васев отдясно, а той се спря при ъгъла на наказателното поле и опита шут, който беше блокиран. Васев, макар и паднал на тревата, намери начин да продължи топката между двама съперници към Фирцулеску, който вече беше нахлул в пеналта. Румънецът центрира перфектно към другия край на вратарското поле, където Исмаил Иса майсторски реализира с глава – 1:1.

Паузата се отрази много по-добре на гостуващия тим. Дунав започна много по-добре да изнася топката и да организира повече нападения. Основната заслуга беше на фланговите играчи Фирцулеску и Васев – първият често влизаше към центъра, за да подпомага разиграванията, докато българинът сновеше отдясно и атакуваше със спринтове пространствата зад гърба на защитата.

В 66-ата минута, малко преди излизането си от игра, Фирцулеску имаше шанс да обстрелва от пряк свободен удар. Румънецът се справи нелошо с насочването на топката над стената и придаването на фалц в търсене на долния десен ъгъл, ала Пиргов имаше достатъчно време за хубав плонж и улавяне.

Три минути по-късно Локомотив улучи рамката на вратата. Димитър Илиев опита труден за изпълнение изстрел с глава, докато беше обърнат с гръб към вратата. Капитанът засече центрирането от ъглов удар, а кълбото леко закачи дясната сглобка при излизането си в аут.

Буквално секунди по-късно Стивън Езе с глава прониза вратата на „драконите”, а голът беше отменен. Страничният съдия сигнализира за засада на нигерийския защитник при центрирането на Парвиз Умарбаев от пряк свободен удар. Телевизионните повторения не показаха с категоричност дали решението бе правилно. Така или иначе, резултатът остана 1:1.

Локомотив стигна до още една възможност в 85-ата минута, когато влезлият преди секунди Янко Ангелов избяга от засадата и получи висок пас отдясно в наказателното поле. От последвалото продължение обаче не стана ясно дали той търсеше изстрел към далечния ъгъл или прострелно центриране по тревата.

За Локомотив Пловдив на двенен ред е четвъртфиналът за Купата срещу Етър във вторник. Дунав Русе ще има мач чак през уикенда, когато посреща Септември в първенството.

ЛОКОМОТИВ ПД – ДУНАВ 1:1

1:0 Ален Ожболт 28'

1:1 Исмаил Иса 45+2'

Локо Пд (4-2-3-1): Мартин Луков (35' - Илко Пиргов) – Йосип Томашевич, Стивън Езе, Димитър Везалов, Милош Петрович – Игор Банович, Парвиз Умарбаев – Ален Ожболт (83' - Янко Ангелов), Един Бахтич, Бирсент Карагарен (78' - Момчил Цветанов) – Димитър Илиев /к/;

Старши треньор: Бруно Акрапович

Дунав (5-4-1): Благой Макенджиев – Илия Мунин, Мартин Ковачев /к/, Петър Патев, Александър Исаевски, Самуел Инкоом – Драгош Фирцулеску (68' - Светослав Ковачев), Диян Димов /к/, Христо Попадийн, Божидар Васев (86' - Красимир Станоев) – Исмаил Иса (74' - Ахмед Ахмедов);

Старши треньор: Людмил Киров

Стадион: „Локомотив” (Пловдив)