Десподов лиши Локо Пд от дубъл над ЦСКА

ЦСКА успя да избегне загубата при гостуването си срещу Локомотив Пловдив в предпоследния 25-и кръг от редовния сезон в Първа професионална лига. Под тепетата „червените“ стигнаха до 1:1 срещу домакините благодарение късното попадение на Кирил Десподов.

Пловдивчани не бяха много далеч от това да запишат дубъл над съперника в първенството, след като бяха спечелили с 1:0 на "Българска армия" по-рано през кампанията. Днес Дани Кики даде ранен аванс на домакините, които се постараха да го опазят, преди да дойде фрапантната грешка към края на срещата.

Равенството запази разликата от 7 точки между двата отбора в класирането. Столичани са трети с 46 пункта на сметката си, докато „смърфовете“ имат 39 на 4-ата позиция. Резултатът дава отлична възможност на вторият Левски (48 т.) да се откъсне по-далеч от съперниците си.

Началото на мача беше по-скоро предпазливо и за двата отбора, като беше очевиден стремежът на „червените“ да използват предимно крилата за атаките си. Локомотив отвърна с компактно придвижване по терена, което затрудни доста атакуващата игра на гостите. И така въпреки няколкото хубави пробива на Кирил Десподов отдясно, именно пловдивчани откриха резултата.

В 13-ата минута Веселин Марчев получи пространство отляво по атаката и го използва, за да тръгне към пеналта, където скупчи четирима противникови играчи около себе си. Халфът подаде навреме към Дани Кики, който веднага нагласи кълбото на десния си крак и шутира на метър-два пред дъгата. Топката премина през куп играчи и влетя в долния десен ъгъл – 1:0.

Домакините веднага се изтеглиха малко по-назад и оставиха инициативата в ръцете на ЦСКА. В 17-ата минута Рубен Пинто от гостите тества рефлексите на Ясеин Ел Харуби с мощен шут от почти 30 метра, при който стражът на „черно-белите“ леко се подхлъзна и можеше да изпусне топката.

Като цяло гостите не затрудняваха много Локомотив, който умело затваряше свободните пространства и опитваше по-директен футбол. ЦСКА като че ли напипа точната вакса едва в края на полувремето. В 42-ата минута Руй Педро пропиля 100-процентова възможност, станала факт след грешка на Павел Виданов. Опитният бранител подари топката на Десподов, който веднага нахлу остро в пеналта. Българинът сви назад към Педро, който беше напълно сам на 13-14 метра от вратата и все пак шутира встрани.

Две минути по-късно Стойчо Атанасов и Кевин Кубемба направиха хубаво двойно подаване, което конгоанецът завърши с петичка към съотборника си. Десният бранител опита силен изстрел от границата на наказателното поле, който премина високо над гредата.

Второто полувреме можеше да започне с ранен гол за Локомотив, ако не беше геройският шпагат на Стойчо Атанасов. В 50-ата минута Веселин Марчев пусна чудесен пас, с който остави Дани Кики сам срещу вратаря. Нападателят се канеше да шутира от точката на дузпата, когато Атанасов го застигна и с шпагат изби топката в сюблимния миг.

ЦСКА отвърна със скоростна атака отляво две минути по-късно. Кубемба с пусна извеждащ пас с пета отляво за Кулма, който напредна и центрира остро по тревата. Десподов успя да отправи удар в движение от 7-8 метра, ала двоен рикошет улесни максимално Ел Харуби при спасяването.

В 57-ата минута Рубен Пинто също направи голям пропуск. Португалецът получи идеална топка дълбоко в пеналта и стреля през човек по диагонала. Изстрелът му се оказа точен, но и доста слаб, за да изисква по-сериозна намеса от вратаря.

След тази серия от пропуски последва дълъг период от мача, в който не се случваше почти нищо интересно. Действията развиваха предимно в центъра на терена и не се виждаше как гостите ще стигнат до попадение, колкото и активно да го търсеха.

Така дойде 80-ата минута, когато огромно неразбирателство в отбраната на Локомотив коства твърде скъпо. Рубен Пинто даде наглед обречен дълъг пас към наказателното поле, където Ел Харуби и Виданов не се уточниха кой да отиграе топката. Десподов се възползва чудесно и чукна кълбото между двамата, за да излезе сам срещу опразнената врата – 1:1.

В последния кръг от редовния сезон ЦСКА приема шампиона Лудогорец на „Българска армия“, докато Локомотив Пловдив гостува на Берое.

ЛОКОМОТИВ ПД – ЦСКА 1:1

1:0 Дани Кики 13'

1:1 Кирил Десподов 80'

Локо Пд (5-4-1): Ясеин Ел Харуби – Пламен Крумов, Павел Виданов, Димитър Везалов, Кирил Котев /к/, Иван Горанов (88' - Гийерме Шоко) – Димитър Велковски, Ванчо Траянов, Веселин Марчев (75' - Димо Бакалов), Дино Мартинович – Дани Кики (65' - Парвиз Умарбаев)

Старши треньор: Едуард Ераносян

ЦСКА (4-2-3-1): Георги Китанов – Стойчо Атанасов (81' - Кристиан Малинов), Николай Бодуров, Рафаел Перес, Антон Недялков /к/ – Рубен Пинто, Петрус Бумал – Густаво Кулма, Руй Педро (69' - Арсено Нунеш), Кирил Десподов – Кевин Кубемба (58' - Кевин Меркадо)

Старши треньор: Стамен Белчев

Стадион: „Локомотив“ (Пловдив)