Славия записа първа победа през сезон 2018/19 на Първа лига. „Белите“ се наложиха изразително над Локомотив Пловдив с 4:2  в двубоя от втория кръг на шампионата. Попаденията за успеха на носителя на Купата на страната отбелязаха Георги Йомов, който бе точен на два пъти, Галин Иванов и Славчо Шоколаров. За пловдивчани Симеон Райков реализира дузпа, а резервата Димитър Илиев се разписа в края.

Така възпитаниците на Златомир Загорчич натрупаха актив от 4 точки, след ремито с Берое в първия кръг и засега оглавиха класирането. Загубата е втора поредна за „смърфовете“, които отстъпиха на ЦСКА при откриването на битката в майсторския ни ешелон.

След победата на стадион „Локомотив“ в пловдивския парк Лаута, погледите на най-стария столичен тим се отправят към реванша от втория квалификационен кръг на Лига Европа срещу Хайдук. Йомов и компания ще влязат в приповдигнато настроение в мача, който е на 2 август на Националния стадион от 19.00 часа. Софиянци изостават с 0:1 след битката в Сплит.

Славия поведе бързо на Локомотив, след едва пет минути игра. „Белите“ подеха атака, при която Димитър Велковски пусна към Цветелин Чунчуков. Той центрира по земя надясно, почти успоредно на голлинията. Джалилов не се намеси убедително и не успя да изчисти. Това позволи на Георги Йомов да стреля и така резултатът бе открит 1:0.

След четвърт час игра спорен момент ангажира вниманието. При центриране от фаул отляво на Симеон Райков, Владислав Узунов скочи, за да чисти, като топката рикошира в прибраната до тялото му дясна ръка, а след това се отби от вътрешната страна на левия стълб на Антониос Стергиакис. Играчите на „черно-белите“ имаха претенции, че топката е преминала голлинията, но главният съдия Валентин Железов остана безмълвен.

Преднината на столичани бе удвоена в 22-ата минута. Момчетата на Златомир Загорчич проведоха бърза контраатака, топката попадна в Галин Иванов. Опитният нападател центрира отляво и адресира подаване към Георги Йомов. Последният с безпощаден удар в долния ляв ъгъл увеличи преднината на носителя на Купата 2:0.

Четири минути след това дузпа бе отсъдена в полза на домакините. Филип Михалевич разигра с Елитон, който обаче загуби владение върху топката. Тя все пак попадна отново в хърватина, който си поведе и нахълта в пеналта, устремен към вратата. Няколко футболисти на Славия се скупчиха около него, а Емил Мартинов посегна с крак, за да изчисти. Получи се лек контакт между двамата играчи, а нападателят на „смърфовете“ падна в наказателното поле. Съдията Валентин Железов видя нарушение и посочи бялата точка. Симеон Райков си заложи и намали на 1:2.

В 33-ата минута славистите организираха бърза атака. Топката бе пратена към Галин Иванов, но страничният рефер развя флага си. Останаха съмнения в коректността на решението. Две минути след това Димитър Велковски центрира в пеналта, а Йомов бе изпуснат от Джалилов, но не успя да нанесе достатъчно точен удар и топката премина покрай десния стълб на Луков.

В самия край на първата част софиянци застрашиха вратата на Локо Пд отново. Галин Иванов бе изведен много опасно, но Мартин Луков скъси дистанцията и така отне възможността на нападателя на „белите“ да направи нещо повече.

След почивката първата по-интересна ситуация бе пред вратата на Локомотив. Галин Иванов центрира прецизно към Цветелин Чунчуков, който обаче не съумя да нанесе точен изстрел и топката прелетя покрай вратата.

Локомотивици си спечелиха корнер отляво по атаката в 61-ата минута. След неговото изпълнение, малко не достигна на Димитър Илиев, който изскочи на далечната греда, да засече.

В 64-ата минута Симеон Райков бе страхотно изведен отляво и след като достигна до аутлинията, отправи удар, като топката се отби в крака на Неманя Иванов и напусна терена. Съдийската бригада обаче отсъди удар от вратата вместо корнер. Именно заради това локомотивци протестираха, а най-емоционален в тази ситуация бе крилото Райков. Заради това Валентин Железов му вдигна жълт картон.

Така играта продължи, а при следващата атака славистите поведоха с 3:1. След едно сгрешено подаване в средата на терена, Галин Иванов открадна топката и напредна стремглаво. Нападателят разигра двойно със Сашо Александров, като Иванов с прецизен удар оформи 3:1.

Четири минути по-късно столичани отбелязаха и четвърти гол, дело на Славчо Шоколаров, който с удар от границата на пеналта покачи на 4:1. Преди да падне гола домакините протестираха за фаул срещу Димитър Везалов. Топката бе адресираха към Цветелин Чунчуков, който скочи, за да отклони с глава, а бранителят на домакините опита да му попречи. От щаба на „смърфовете“ претендираха, че е имало нарушение срещу техния защитник, преди топката да попадне в Шоколаров и той да запише името си сред голмайсторите.

В заключителните минути на двубоя Парвиз Умарбаев изпълни фаул отляво, като разтресе напречната греда. Топката попадна в резервата Янко Ангелов, чийто изстрел излезе в аут, покрай левия стълб.

В втората минута на даденото триминутно продължение домакините отбелязаха втори гол. Парвиз Умарбаев центрира отляво, като Бирсент Карагарен отклони с глава, но Стергиакис изби. Шанс се разкри пред Димитър Илиев, който оформи крайното 2:4.

Локомотив Пловдив е гост на Лудогорец в третия кръг, а Славия посреща Витоша Бистрица.

Развитието на срещата минута по минута може да намерите ТУК!

Локомотив Пловдив - Славия 2:4

0:1 Георги Йомов 5'

0:2 Георги Йомов 22'

1:2 Симеон Райков 26'

1:3 Галин Иванов 64'

1:4 Славчо Шоколаров 68'

2:4 Димитър Илиев 90+2'

Състави:

Локомотив Пловдив: Мартин Луков, Димитър Везалов, Милош Петрович, Искандар Джалилов (Янко Ангелов 46'), Абделхаким Буна, Парвиз Умарбаев, Бирсент Карагарен, Игор Банович (Димитър Илиев 53'), Симеон Райков, Елитон, Филип Михалевич (Вилим Посинкович 73')

Старши треньор: Бруно Акрапович

Славия: Антониос Стергиакис, Александър Станисавлевич, Александър Ем. Александров, Галин Иванов (Момчил Цветанов 78'), Владислав Узунов, Георги Йомов (Кристиян Пешов 89'), Димитър Велковски, Емил Мартинов (Филип Кръстев 81'), Неманя Иванов, Цветелин Чунчуков, Славчо Шоколаров