Левски постигна първата си победа под ръководството на Георги Дерменджиев, а също така вратарят Николай Михайлов записа първа „суха” мрежа при завръщането си в родния клуб. В двубой от 22-ия кръг на Първа лига „сините” надиграха Витоша Бистрица с 2:0 благодарение головете на Паулиньо и Станислав Костов, които бяха точни още преди почивката. За Костов това беше 17-о попадение през сезона, с което изпревари досегашния лидер при голмайсторите Клаудиу Кешеру.

Играч на мача: Станислав Костов

Росен Кирилов: Две самоубийствени грешки решиха мача

Дерменджиев: Левски е предизвикателство, не очаквам изненади от ЦСКА

Представянето на Левски беше по-добро в сравнение с това срещу Локомотив Пловдив на „Герена”, но като цяло беше далеч от атакуващите стандарти, които „сините” сами зададоха в даден период през зимния дял от шампионата. Наистина лошите новини дойдоха в самия край на срещата, когато резервата Валери Божинов напусна с контузия в левия глезен, която на пръв поглед изглеждаше обезпокоителна.

Костов: Разбира се, че можем да догоним Лудогорец

Стефан Христов: И двата гола на Левски са от наши грешки

Две наивни грешки бяха причината Витоша да се окаже на губещата страна, макар че след повичката тимът на Росен Кирилов да показа далеч по-добро лице. Пролетта донесе две поредни загуби за "тигрите", които остават с 20 точки на 11-о място.

Левски, от своя страна, събра 45 пункта и остава само на 3 зад ЦСКА, срещу когото ще се изправи през уикенда. Лидерът Лудогорец има 53.

LAP.bg
34 снимки

Като цяло мачът не се отличаваше с особена скорост в действията през първото полувреме, затова и трябваше да мине доста време, преди да дойдат първите интересни ситуации. Витоша опитваше да търси своите шансове на контраатака, докато прекара полувремето предимно в уплътняване на собствената си половина. „Сините” определено имаха трудности в намиране на пролуките за комбинации, като в откриващите 20-ина минути тимът на Дерменджиев разиграваше предимно по ширината на терена.

Реално Левски отбеляза гол с първия си точен шут в мача, който по ирония на съдбата дойде секунди след изобщо първия изстрел, озовал се в очертанията на която и да е двете врати (дело на Ивайло Лазаров след пряк свободен удар). В 22-ата минута Давиде Мариани дебнеше за грешка и прихвана пас на Попев в собствената му половина. Швейцарецът не бе фаулиран и напредна на скорост към дъгата, за да даде изчислена до милиметър асистенция между трима съперникови играчи. Паулиньо изскочи тъкмо навреме, за да плъзне кълбото в долния ляв ъгъл – 1:0.

В 28-ата минута вратарят на „сините” Николай Михайлов трябваше да се намесва за първи път по-сериозно. Ивайло Лазаров, отново от пряк свободен удар, се справи далеч по-застрашително с опита си за фалцов шут над стената. Михайлов предпочете да не рискува, като боксира встрани.

Десет минути по-късно взаимодействието между Мариани и Паулиньо отново без малко не доведе до гол. Швейцарецът изненада с мига на изпълнение при пряк свободен удар, който беше по-близо до централната линия, отколкото до наказателното поле на бистричани. Паулиньо беше нащрек и изскочи, за да стреля с глава. Топката премина на сантиметри покрай основата на дясната греда.

Три минути преди почивката Витоша плати свръхвисока цена за нова кошмарна грешка. Вратарят Християн Василев твърде наивно повярва, че може да намери Петко Цанков с пас по тревата. Паулиньо прихвана паса и моментално изведе Станислав Костов сам срещу стража. Таранът хубаво залъга, че ще стреля, премина покрай вратаря и отбеляза въпреки отчаяните шпагати на двама бранители - 0:2.

Второто полувреме започна с подчертан игрови превес за Витоша, който се хвърли да търси бързо съкращаване на пасива си. Халфовете на Левски започнаха твърде много атаки на съперника чрез свои неточни отигравания и имаше няколко атаки на „бистричани”, които при по-добро продължение можеха да поставят „сините” в трудна позиция.

Левски все пак първи стигна до ситуация пред вратата на Християн Василев. Хали Тиам наглед изрита топката без особена посока в предни позиции, ала Гьонов реагира късно и това позволи на Паулиньо да го изпревари. Бразилецът реши да играе сам, свърна навътре към дъгата и нанесе шут от около 21 метра. Топката рикошира коварно в Михаил Милчев, промени траекторията си, а Василев с мъка изби в корнер.

В следващата си атака Витоша не беше никак далеч от истината. Георги Амзин се изтегли отдясно, за да получи и центрира полувисоко към точката на дузпата. Там някъде Гьонов нанесе красив акробатичен шут от въздуха, който опасно облиза външната страна на мрежата зад лявата греда.

Двадесет минути преди края „сините” изтърваха доста изгоден шанс. Станислав Костов „избяга” от засадата и получи отдясно в наказателното поле. Той опита ниско центриране във вратарското поле към появилия се на смяна Валери Божинов. Вратарят Християн Василев докосна кълбото минимално, но го направи невъзможно за опитния нападател.

Мигове по-късно стражът на бистричани, които видимо се поумориха, отново трябваше да се намесва.  Горанов набра скорост отляво и центрира към другия край на наказателното поле, където Кабрал нанесе шут от въздуха. Холандецът заби топката в земята, което ѝ придаде неприятна парабола, а Василев с една ръка изби в ъглов удар. При последвалия ъглов удар Петко Цанков, в желанието си да изпревари Божинов, не беше много далеч от това да си отбележи автогол.

В 78-ата минута Християн Василев блесна с друго свое спасяване. Защитата на Витоша се представи зле при ъглов удар за „сините” вдясно от вратата на Василев. Топката на два пъти не беше изчистена както трябва, а това позволи на Райнов да стреля по земя от 12-ина метра. Въпреки големия брой футболисти пред себе си, вратарят изпълни светкавичен плонж и парира с една ръка.

Шест минути преди края на мача Василев пак открадна шоуто, като този път отрази впечатляващ изстрел на Валери Божинов с подобие на задна ножица. 33-годишният играч на „сините” стреля силно и точно, ала последната дума беше на Василев.

Секунди преди изтичането на редовното време Божинов стъпи накриво при опит да овладее топката и това доведе до наглед сериозен проблем. Нападателят успя сам да напусне терена, за да получи медицинска помощ, а гримасите от болка по лицето му не бяха позитивен знак.

В следващия кръг за Левски предстои дерби срещу втория в класирането ЦСКА, докато Витоша гостува на Септември София.

ВИТОША – ЛЕВСКИ 0:2

0:1 Паулиньо 22'

0:2 Станислав Костов 42'

Витоша (4-4-2): Християн Василев – Румен Гьонов (63' - Иван Вълчанов), Михаил Милчев, Георги Купенов, Юлиян Попев – Петко Цанков, Ивайло Лазаров, Лъчезар Котев, Четин Садула /к/– Стефан Христов, Георги Амзин

Старши треньор: Росен Кирилов

Левски (4-2-3-1): Николай Михайлов – Милош Цветкович, Давид Яблонски, Нуно Рейш, Иван Горанов /к/ - Мартин Райнов, Хали Тиам (86' - Антони Белмонт) – Жерсон Кабрал, Давиде Мариани (68' - Валери Божинов), Паулиньо – Станислав Костов (76' - Серджиу Буш)

Старши треньор: Георги Дерменджиев

Стадион: „Васил Левски” (София)