Ботев Пловдив не остави никакво съмнение кой е властелинът под тепетата, след като съсипа Локомотив Пловдив с 3:0 в голямото дерби от 10-ия кръг на Първа лига. Пред празните заради наказание трибуни в „Коматево” тимът на Николай Киров остави впечатлението, че дори не игра на най-високи обороти, докато безжалостно разнищваше разпокъсания си съперник.

Сблъсъкът донесе дебютни голове за новите попълнения на „канарчетата” Густаво Афонсо и Дуде Ндонгала, а между тях от дузпа точен беше Тодор Неделев. В същото време финалния четвърт час Локомотив изигра с човек по-малко, след като капитанът Ванчо Траянов бе изгонен.

Не беше нужно да чакаме дълго за първите чисти възможности в мача. В 8-ата минута Локомотив изпусна да поведе в резултата след добро взаимодействие между Халед Аяри и Симеон Райков. Нападателят съхрани високата топка пред пеналта на противника и я раздаде към Райков, който без  да се замисля стреля гръмотевично от 20-ина метра. Вратарят на Ботев Иван Чворович е мръдна и само изгледа как кълбото обърса външната страна на мрежата зад левия му стълб.

Броени секунди по-късно и Ботев стигна до не по-малко опасно положение. Афонсо и Тодор Неделев направиха технична комбинация, а бразилецът показа чудесна визия и опъна пас наляво за Дуде Ндонгала в наказателното поле. Французинът имаше цялото време на света да подготви изстрела си, който излезе слаб и попадна в ръцете на Пиргов.

В 13-ата обаче Ботев вече водеше в резултата. Афонсо вкара дебютния си гол за „жълто-черните” след находчива асистенция на Неделев. Българският национал матира централната защита на противника, а Афонсо финтира излезлия Пиргов и стреля към вратата. На голлинията Пламен Николов се хвърли на шпагат, а топката въпреки всичко намери мрежата – 1:0.

Само 5 минути след попадението за „канарчетата” Локомотив имаше повече от удобна възможност да изравни. Симеон Райков изпълни корнер отдясно по атаката, а при първа греда Пауло Серджо съумя да нанесе изстрел към вратата. Чворович закачи топката, която продължи летежа си към горния десен ъгъл, затова се наложи на Йордан Минев да чисти с глава.

В средата на полувремето Ботев профука невероятна ситуация за увеличаване на преднината си. Неделев действа идентично както при гола на Афонсо, като този път изведе капитана Лъчезар Балтанов фронтално срещу вратата. Пиргов демонстрира феноменален рефлекс и отблизо спря шута на Балтанов, който опита да стреля високо. Впоследствие и Афонсо пробва добавка в с глава, която дойде от твърде далеч и вратарят вече се бе върнал, за да улови.

След този шанс темпото на двубоя видимо спадна, като може би умората от мачовете през седмицата се отрази.

Второто полувреме започна по най-лошия възможен начин за локомотивци – с попадение във вратата им. В 50-ата минута домакините от Ботев изпълниха ъглов удар отдясно по атаката, при който Бризола центрира чак към далечната греда за Радослав Терзиев. Бранителят нанесе мощен изстрел с глава, който срещна широко разперената ръка на Ивайло Марков. Реферът Станислав Тодоров посочи бялата точка, а никой от „смърфовете” не оспори. От 11-те метра Тодор Неделев бе безпогрешен с изстрел в долния десен ъгъл, докато вратарят тръгна в обратната посока – 2:0.

Вторият гол доведе до познатия в първото полувреме спад в  динамиката. Ботев някак благородно се отказа да преследва още голове, докато Локомотив тотално загуби посоката в действията си по терена.

В 72-ата минута резервата в „жълто-черните” Стивън Петков пропусна идеална възможност да се разпише. Триходова комбинация с Неделев и Балтанов го остави сам на дузпата, но в последния миг защитник на Локомотив блокира шута му.

Пет минути по-късно гостите останаха с 10 души на терена, тъй като техният капитан и най-опитен играч Ванчо Траянов си изкара твърде наивен втори жълт картон. Секунди след изгонването дойде и третият гол за Ботев. Дуде Ндонгала получи отляво и с не най-бързата си крачка тръгна навътре. С рязък финт той остави на място Пламен Крумов пред пеналта и нанесе фалцов шут по тревата. Вратарят Пиргов също не се намеси както трябва, а резултатът бе, че топката се оплете в мрежата – 3:0.

В класирането Ботев изскочи на 7-ото място с 11 точки, колкото има и Локомотив на 10-ата позиция. В следващия кръг Локомотив приема Септември София, докато "жълто-черните" имат визита срещу Витоша Бистрица.

БОТЕВ ПЛОВДИВ – ЛОКОМОТИВ ПЛОВДИВ 3:0

1:0 Густаво Афонсо 13'

2:0 Тодор Неделев 51'-д.

3:0 Дуде Ндонгала 79'

Ботев Пд (4-2-3-1): Иван Чворович – Цветомир Панов, Радослав Терзиев, Пламен Димов, Йордан Минев (83' - Лазар Марин) – Лъчезар Балтанов /к/, Яя Меледже – Тодор Неделев (86' - Серкан Юсеин), Фелипе Бризола, Дуде Ндонгала – Густаво Афонсо (61' - Стивън Петков)

Старши треньор: Николай Киров

Локо Пд (4-2-3-1): Илко Пиргов – Пламен Крумов, Пламен Николов, Ивайло Марков, Муса Мохамед – Ванчо Траянов /к/, Пауло Серджо (74' - Димитър Велковски) – Симеон Райков, Парвиз Умарбаев, Веселин Марчев (55' - Димо Бакалов)– Халед Аяри (68' - Дино Мартинович)

Старши треньор: Войн Войнов