Отборът на Локомотив Пловдив е новият временен лидер в efbet Лига! В понеделник вечерта „смърфовете“ стигнаха до труден успех с минималното 1:0 в домакинството си на Арда в последен двубой от петия кръг на родното първенство. Единственото попадение реализира Бирсент Карагарен 19 секунди след началото на второто полувреме.

Победата е още по-сладка за пловдивчани, след като те я постигнаха с човек по-малко заради червения картон на Пиер Зебли още в 37-ата минута.

Павел Данев
25 снимки

Гостите от Кърждали пък нямаха и късмет в днешния сблъсък, след като на два пъти удариха гредите зад Илко Пиргов.

По този начин тимът на Александър Томаш излезе начело в класирането с 12 точки, като изпревари с една ЦСКА 1948. Арда пък остава шести с 9 пункта в актива си след пет двубоя. В следващия кръг „черно-белите“ имат „железничарско“ дерби срещу Локомотив в София, докато възпитаниците на Александър Тунчев ще приемат ЦСКА 1948.

КЛАСИРАНЕ В efbet ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Отзивите след двубоя:

Тунчев: Трябва да съжаляваме, Локомотив с нищо не ни надигра

Томаш: Мога само да сваля шапка на футболистите, има неща, които не зависят от мен​

Карагарен: Бяхме истински колектив на терена​

Срещата стартира с отличен шанс за Локомотив Пловдив още преди да е изтекла и първата минута. Бирсент Карагарен беше изведен отляво в половината на Арда на скорост и центрира към далечната греда за Бабакар Дион, но Александър Георгиев успя да блокира изстрела му. Секунди след това, домакините изпълниха странично хвърляне, като топката стигна до Карагарен, който стреля в наказателното поле, но над вратата на Васил Симеонов.

Следващата интересна ситуация дойде чак в 20-ата минута, когато Бабакар Дион опита нестандартен изстрел отдясно на наказателното поле между играчи на гостите, който беше насочен към близкия ъгъл на Симеонов, който обаче улови топката.

Alexander Karamfilov / LAP.bg
49 снимки

В 29-ата минута Арда удари греда с първата си по-опасна атака. Христо Иванов спечели въздушното единоборство в половината на Локомотив, след което комбинира с Ласана Н’Диайе вдясно. Малиецът пък обърна франта на атака наляво за Иван Тилев, който пък технично с пета предостави топката на Александър Георгиев отляво в наказателното поле, а той стреля мощно в близкия ъгъл, но кълбото се отби от дясната греда на Илко Пиргов.

В 34-ата минута Локо Пд остана с човек по-малко. Тогава Пиер Зебли фаулира Светослав Ковачев, който се измъкваше зад гърба му и излизаше сам срещу вратаря Пиргов. Първоначално главният съдия Георги Димитров му показа само жълт картон, но след като преразгледа ситуацията със системата ВАР, реферът прецени, че ще отмени жълтия и вдигна на котдивоареца директен червен картон три минути по-късно.

Две минути преди края на първата част получилият по-рано удар в главата Мартин Паскалев бе принудително заменен от Луан Да Силва.

Само 19 секунди след старта на втората част обаче Локомотив откри резултата. Преслав Боруков получи на централния кръг, обърна се елегантно, след което направи чудесен индивидуален рейд към наказателното поле, влезе в него отдясно, справи се с играч на гостите и подаде за Карагарен на първа греда, който бе с гръб към вратата, но овладя и след това с пета успя да вкара топката във вратата на Симеонов за 1:0.

Арда опита да отговори в 53-ата минута, когато Светослав Ковачев получи отдясно в половината на „смърфовете“, след което влезе навътре и си намери пространство за стрелба, но силният му шут премина над вратата на Пиргов.

Десет минути по-късно гостите удариха греда за втори път в мача. Тогава Милен Желев заложи токата за Жосе Жуниор, който стреля силно без подготовка от сериозна дистанция, но кълбото разтресе напречната греда зад Пиргов.

До края на двубоя футболистите на Арда опитаха да притискат домакините в собствената му половина, но така и не успяха да стигнат до нови реални опасности и трябваше да се примирят със загубата. В същото време Локо Пловдив излезе лидер в efbet Лига с постигнатата победа.

FT  | ЛОКОМОТИВ ПЛОВДИВ – АРДА  1:0

1:0 Бирсент Карагарен 46'

Червен картон: Пиер Зебли (Локомотив Пловдив) 37'