Отборът на Лудогорец допусна загуба в домакинството си на Локомотив Пловдив с резултат 1:2 в мач от първата шестица на 28-и кръг в efbet Лига. Бернард Текпетей откри в 15-ата, но Георги Минчев изравни в 17-ата минута. Димитър Илиев донесе пълния обрат за гостите след точно изпълнена дузпа, а това се оказа и последното попадение в срещата. "Орлите" завършиха срещата с двама души по-малко, след като червени картони получиха Елвис Ману в 61-ата и Каули Оливейра в 81-ата минута.

Антон Узунов
55 снимки

Срещата от върха в класирането предложи изключителни емоции, като и двата отбора съдадоха купища положения за гол. И трите попадения обаче паднаха още през първата част, когато "орлите" поведоха, но "смърфовете" съумяха да направят пълен обрат. След почивката надеждите на домакините за точка бяха попарени, след като бяха изгонени двама футболисти на тима.

Въпреки загубата Лудогорец е шампион за десети пореден път в българскя елит, като малко след последния съдийски сигнал играчите на разградчани ще бъдат наградени с медалите и титлата. С този успех пък Локомотив си върна второто място и вече иа 55 точки в актива си, като има две аванс пред третия ЦСКА. И двата отбора обаче имат мач по-малко.

КЛАСИРАНЕ В efbet Лига / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Отзивите след двубоя:

Дамбраускас: Искам да поздравя Локомотив, спечелиха заслужено

Тунчев: Не дадохме никакво пространство на Лудогорец​

Минчев: Показахме, че в големите мачове играем най-добре​

Първата опасност в срещата дойде още преди да са изминали и 60 секунди от двубоя. Кирил Десподов центрира отдясно в наказателното поле, където обаче малко не достигна на Елвис Ману да стреля с глава, а след това и Доминик Янков нсе размина с топката и не успя да нанесе удар.

Лудогорец откри резултата в 15-ата минута. „Орлите“ организираха чудесна атака, при която Доминик Янков комбинира с Бернард Текпетей отляво. Ганаецът успя да се освободи от Бирсент Карагарен и със страхотен удар от около 20 метра намери долния десен ъгъл за 1:0.

Само две минути след това "черно-белите" изравниха. Парвиз Умарбаев получи отляво и центрира прекрасно на главата на оставения съвсем сам Георги Минчев. Нападателят отправи удар в десния ъгъл за 1:1.

В следващите минути Локомотив натисна в търсене на пълния обрат. В 22-ата минута страхотен удар на Минчев от пряк свободен удар пред наказателното поле, но стражът на домакините изби в корнер.

Три минути по-късно "черно-белите" имаха нов чудесен шанс за попадение. Димитър Илиев получи пред наказателното поле и с чудесен пас изведе Криситан Илич на стрелкова позиция. Хърватинът обаче стреля право във вратаря Кахлина, който улови.

В 28-ата минута "орлите" погледнаха по-смело към вратата на своя гост, когато Десподов проби отляво и центрира в наказателното поле, където Ману успя да отклони топката под плонжа на Илко Пиргов и я насочи към вратата. В последния момент обаче Диниш Алмейда успя да изчисти.

Пълният обрат обаче стана факт в 32-ата минута, когато капитанът на гостите Димитър Илиев се разписа от дузпа. Наказателният удар бе отсъден за нарушение на Текпетей срещу капитана на пловдивчани. Илиев получи центриране отляво, овладя я и бе препънат от ганаеца. Главният рефер Ивайло Стоянов посочи бялата точка, а след това и системата ВАР потвърди решението му. Илиев застана зад топката и безпроблемно отбеляза, носейки пълния обрат.

Две минути преди края на първата част Умарбаев центрира от свободен удар отляво в наказателното поле, където Лукас Масоеро стреля с глава на далечната греда, но в аут.

В последната минута на редовното време на първата част домакините направиха серозен пропуск. Сисиньо преодоля Момчил Цветанов и центрира по земя, където Десподов опита да засече с пета, но не уцели топката, която отиде в краката на Ману, но нападателят също се размина с нея от два метра пред вратата.

На почивката бе извършена смяна в тима на Лудогорец - Светослав Дяков замени Стефан Баджи.

Първата интересна ситуация за втората част бе на сметката на "орлите". В 49-ата минута Кирил Десподов стреля директно от пряк свободен удар пред дъгата на наказателното поле, но над вратата на Пиргов.

Две минути по-късно и "смърфовете" имаха нова възможност за попадение. Грешка на Сисиньо позволи на Илич да се озове под малък ъгъл сам срещу Кахлина. Хърватинът стреля, но стражът на домакините внимаваше и спаси.

В 59-ата минута домакините имаха нов чудесен шанс да изравнят резултата. Сисиньо центрира отдясно в наказателното поле, където Десподов овладя, обърна се и стреля, но се получи рикошет и топката излезе в корнер.

Лудогорец остана с 10 души на терена в 61-ата минута, когато втори жълт и съответно червен картон получи Елвис Ману. Нидерландецът проби в наказателното поле, но си поведе дълго топката. Пиргов се хвърли да я улови и последва сблъсък между двамата, а заради опасното влизане на нападателя реферът Ивайло Стоянов му показа втори жълт картон.

Малко след това в игра за разградчани се появиха Мавис Чибота и Пиерос Сотириу, които замениха Бернард Текпетей и Доминик Янков.

В 66-ата минута Локомотив можеше да вкара трети гол. Парвиз Умарбаев стреля технично от пряк свободен удар, но топката прелетя покрай лявата греда на Кахлина.

Само две минути по-късно пред Умарбаев се откри нова възможност. Карагарен изведе отдясно в наказателното поле таджикистанеца, който се освободи от опеката на Жордан Икоко и шутира в близкия ъгъл, но Кахлина спаси.

Двадесет минути преди края на двубоя Георги Терзиев стреля с глава след центриране от корнер, но Пиргов улови.

В 81-ата минута Лудогорец остана с двама души по-малко на терена, след като втори жълт и съответно червен картон получи Каули Оливейра. Бразилецът бе изгонен при борба за висока топка с Илиев, в която използва и лакътя си.

До края на срещата положения липсваха, съдията Ивайло Стоянов показа още няколко жълти картона, а гостите успяха да удържат аванса си и да си тръгнат с победата.

FT | ЛУДОГОРЕЦ - ЛОКОМОТИВ ПЛОВДИВ 1:2

1:0 Бернард Текпетей 15'

1:1 Георги Минчев 17'

1:2 Димитър Илиев (дузпа) 32'

Червени картони: Елвис Ману (Лудогорец) 61', Каули Оливейра (Лудогорец) 81'

Жълти картони: Елвис Ману (Лудогорец) 8', Бернард Текпетей (Лудогорец) 54'

Стартови състави на двата отбора:

ЛУДОГОРЕЦ: 1. Кристиан Кахлина – 4. Сисиньо, 5. Георги Терзиев, 10. Елвис Ману, 11. Кирил Десподов, 21. Драгош Григоре (к), 22. Джордан Икоко, 25. Стефан Баджи, 37. Бърнард Текпетей, 64. Доминик Янков, 95. Каули Оливейра

Старши треньор: Валдас Дамбраускас

ЛОКОМОТИВ ПЛОВДИВ: 1. Илко Пиргов – 61. Диниш Алмейда, 25. Лукас Масоеро, 4. Кристиан Гомис, 34. Петър Витанов, 39. Парвиз Умарбаев, 7. Момчил Цветанов, 9.Бирсент Карагарен, 6. Кристиан Илич, 14. Димитър Илиев (к), 10. Георги Минчев